Barevné diamanty jako hříčka přírody
Barvené diamanty jsou velmi vzácné. Tvoří totiž pouze 0,1 % z celkového objemu celosvětové produkce těchto drahokamů.
Proč je jich ale na světě tak málo?
Jak už možná víte, klasické bílé diamanty obsahují pouze čistý uhlík, z něhož za působení vysokého tlaku vznikne nádherný drahokam. To platí bez ohledu na to, zda se diamanty zrodily v přírodě či v laboratoři, jako ty naše, které používáme v TIAMI. Barevné diamanty v přírodě přitom nejčastěji vznikají tak, že se k uhlíku náhodou dostane i jiný chemický prvek. Jde tudíž o jakousi neřízenou chybu, díky které však na svět přicházejí naprosto unikátní a výjimečné diamanty.
U tajemných modrých diamantů se k uhlíku připojí bor, u ohnivých žlutých, hnědých a oranžových diamantů je uhlík doplněn vodíkem. Už poněkud záhadnější je vznik diamantů zelených. Ty se s velkou pravděpodobností rodí tak, že se k velikému tlaku, který je na uhlík vyvíjen v přírodě přidá i elektromagnetické gamma záření. Vůbec největším hlavolamem jsou pro vědce diamanty růžové. V současné době se domnívají, že za jejich vznikem zřejmě stojí ještě o mnoho vyšší tlak, než jaký je potřeba ke vzniku diamantů bílých.
Udržitelné lab-grown diamanty jsou tudíž ve výhodě i co se barvy týká. V laboratoři se totiž nemusí čekat na výskyt přírodní anomálie díky níž se zrodí modrý, růžový nebo žlutý diamant. Naopak, vědci mohou k vodíku další chemický prvek, který za vznikem barvy stojí, přidat naprosto řízeně. Takto v laboratoři dobarvený diamant je navíc mnohonásobně levnější než barevný diamant vzniklý v přírodě. V certifikátu diamantu, který obsahuje například kvalitu brusu, pak najdete slovíčko „treated“ poukazující právě na to, že drahokam byl původně bílý a krásnou barvu mu vdechli až v laboratoři.
U nás v TIAMI najdete šperky s lab-grown modrým nebo růžovým diamantem. Tím modrým se pyšní například prsten Blue Element z bílého zlata, růžovým zase model Princess. Diamanty v obou prstenech vlastní vzhledem ke své velikosti i IGI certifikát vydávaný Mezinárodním gemologickým institutem.